תכנית ניצנים זכתה לפרס הרמטכ"ל לשנת 2022

פרס הרמטכל לתכנית ניצנים. צילום: דובר צה"ל
פרס הרמטכל לתכנית ניצנים. צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי העניק השבוע את "פרס הרמטכ"ל" לשנת 2022 לעמותת "בנתיבי אודי" על הישגי תכנית ניצנים בשנת 2022 שכוללת היום 1,900 חניכים מהפריפריה שמוכשרים ליחידות טכנולוגיות, סייבר ותפקידי פיקוד משמעותיים.

תכנית "ניצנים", הוקמה על ידי עמותת "בנתיבי אודי" בשיתוף אגף התקשוב וההגנה בסייבר, מערך הדיגיטל הלאומי, משרד החינוך מחוז דרום, רשויות מקומיות, עמותת עתידים, ועוד פועלת משנת  2016  במטרה לאתר ולהכשיר בני נוער מהנגב והגליל ,  בעלי פוטנציאל ואוריינטציה טכנולוגית בתחום התוכנה והסייבר.  התוכנית הוקמה לזכרו של סגן אודי אלגרבלי ז"ל, קצין קשר בחטיבת הצנחנים שנפל בקרב בלבנון. השיקולים לבחירת התכנית התבססו על הצמיחה המרשימה בהיקף התכנית ותרומתה לצבא. התוכנית מכפילה את היקף משתתפיה מדי שנה ומחוללת מהפכה של ממש בנגב ובגליל, כאשר יותר מ- 50% מבוגרי ובוגרות 2022 השתלבו בתפקידי מפתח ביחידות הטכנולוגיות המתקדמות של צה"ל והיתר שובצו בתפקידים משמעותיים. תכנית "ניצנים" הפכה למהלך לאומי שמשנה את המציאות בפריפריה ותורמת ביטחונית, כלכלית וחברתית.

בתכנית "ניצנים" שמים דגש על קידום חניכות לתפקידים טכנולוגיים.  68% מבוגרות תכנית ההמשך לנשים – WOMEN TECH , שולבו במקצועות האלפא המתקדמים ביותר באשכול מחשוב בצה"ל. יעד התוכנית הוא לשילוב 80%  מהבוגרים והבוגרות בתעשיית ההייטק הישראלית. תכנית ניצנים נבנתה במשותף עם גופי הקצה הטכנולוגיים בצה"ל, "אלפא". שיתוף הפעולה בא לידי ביטוי ביצירת סילבוסים, מתודולוגיה, ומערכי הכשרה מקצועיים התואמים את הצרכים המידיים של גופי הקצה הטכנולוגיים השונים, ובכך מאפשרים לתלמידים לרכוש מיומנויות וידע המאפשרים להם לפרוץ את תקרת הזכוכית ולהשתלב בתפקידי מפתח טכנולוגיים.

נציגי תכנית ניצנים בטקס הענקת הפרס
נציגי תכנית ניצנים בטקס הענקת הפרס

יחד עם "אלפא" כאמור, בתכנית "ניצנים" פועלים במטרה להגדיל את כמות המתגייסים מהנגב והגליל, שישרתו ביחידות האלו. מסלולי אלפא הינם שער הכניסה לצה"ל הטכנולוגי במטרה לצמצם את הפער המדעי-טכנולוגי בין המרכז והפריפריה בהקשר זה. כיום התכנית פועלת בעשרות יישובים בניהם: באר שבע,  דימונה, ירוחם, קרית גת, שער הנגב, אשקלון, אופקים, נתיבות, אשדוד, טבריה, בית שאן ועוד. התכנית אמורה להמשיך ולהתרחב  בהדרגה לכלל יישובי הדרום, הצפון ולפריפריה החברתית במרכז הארץ. את הפרס קיבלו אנשי אגף התקשוב וההגנה בסייבר, מרדכי וג'ורג'ט אלגרבלי מייסדי העמותה, אופיר אלגרבלי מנכ"ל עמותת "בנתיבי אודי", תת אלוף במילואים, ארנון זו-ארץ, יו"ר מרכז אודי ואורית בורובסקי מנהלת התכנית וסמנכ"לית תכניות בעמותה.

מרדכי וג'ורג'ט אלגרבלי, אביו של אודי ז"ל, "אנחנו מרגיש שאודי בני פה איתנו בעשייה בקרב אלפי בני הנוער מהנגב ומהגליל, פרס הרמטכ"ל מעצים את המחוייבות ואת האחריות שלנו למימוש שיוויון הזדמנויות חברתי בישראל". אופיר אלגרבלי, מנכ"ל עמותת בנתיבי אודי, "אלפי תלמידי ניצנים מהנגב והגליל יובילו את עתידה החברתי- טכנולוגי של מדינת ישראל ברוחו של אודי- ענווה, מנהיגות, תרומה לכלל ונתינה כדרך חיים. אנחנו גאים במרקם השותפויות הנדיר עם משרדי הממשלה השונים, עמותות וקרנות אזרחיות, וחברות עסקיות, המאוחדים סביב המשימה והיעוד"

לדברי אורית בורובסקי, סמנכ"לית תכניות בעמותת בנתיבי אודי, "את שנת תשפ"ג אנחנו פותחים עם 1950 חניכים, מהם 1200 בגלאי חטיבת הביניים, 550 בתיכון ו-150 חניכות במאיץ הטכנולוגי Women Tech התכנית מכפילה את עצמה מדי שנה בזכות צוות התוכניות המוכשר והמקצועי שמאפשר לנו לשנות את מציאות חייהם של כל תלמיד ותלמידה המשתתפים בניצנים".

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמה לניוזלטר

כתבות באותו הנושא