סוגי מכשירי מדידה וחשיבות הכיול

ronar.co.il מכשירי מדידה. קרדיט: PIXABAY
ronar.co.il מכשירי מדידה. קרדיט: PIXABAY

בכל הנוגע לשימוש יעיל ונכון במכשירי מדידה, אי אפשר להדגיש יותר מדי את חשיבות תכונות האמינות והדיוק. מכשירי מדידה חשופים להשפעות שונות כמו תנאי סביבה משתנים, וחשוב להקפיד על כיול הציוד כדי לבדוק אם הוא מדויק בעת ייצורו, מה שמאפשר למשתמשים להיות בטוחים בתוצאות המדידה. האיכות והביצועים של מוצרים סופיים קשורים מאוד לאיכות המדידות, מכיוון שמכשיר שאינו תקין, עלול לשבש את תהליך המדידה או אפילו להוות סכנה בטיחותית.

מה זה כיול?

כיול הוא תהליך של אימות הדיוק של מכשיר, והוא קובע את יכולת העקיבה של המדידה. הכיול צריך להתבצע על ידי מעבדות מוסמכות המספקות שירותי כיול שניתן לייחס לתקנים הלאומיים, ועם השלמת תהליך הכיול, המעבדה תפיק תעודה שכוללת קוד זיהוי. תעודת הכיול המונפקת על ידי מעבדת כיול צריכה להיות מורכבת ממכלול של מידע כגון פרטי המעבדה, תיאור המכשיר, רשימת תקנים המשמשים כאסמכתא, תוצאות כיול והצהרת עקיבות. עם כיול מכשירי מדידה דיגיטליים, או כל סוג אחר של מכשיר מדידה, ניתן לוודא שהמכשיר יבצע מדידה בטווח הרצוי ליישום.

סוגי מכשירי מדידה

הסוגים הנפוצים של מכשירי המדידה כוללים:

  • מדי מהירות
  • מדי זווית דיגיטליים
  • מפלסי לייזר
  • ומכשירי מדידה מסוגים שונים רבים אחרים.

מאמר זה מציג את הסוגים העיקריים של מכשירי מדידה:

מד מהירות

ניתן למנות מד מהירות גם בין סוגי מכשירי המדידה הנפוצים לקביעת והצגת מהירותו המיידית של הרכב, והמכשירים המתקדמים של היום מותקנים ברכבים ומשמשים כציוד סטנדרטי. מנגנון חיווי המהירות של מד המהירות מופעל על ידי מגנט עגול המסתובב פי 1,000 בכל קילומטר של נסיעה ברכב. למדי מהירות של כלי רכב אחרים יש מונחים שונים, והם מופעלים על ידי תקני חישת מהירות שונים. ניתן לסווג כלי מדידה אלו בין מכשירי המדידה המדויקים ביותר הזמינים היום.

מד זווית דיגיטלי

מדי זווית דיגיטליים חשובים לאנשי מקצוע שעוסקים במדידת זוויות וזקוקים לנתונים אמינים. ציוד מדידה מסוג זה מקל על מדידת כל משטחי זווית המחוברים אליהם. מד זווית דיגיטלי הוא מכשיר מדידה מהיר, קל לתפעול ומדויק יותר ממד זווית אנלוגי. הוא כולל בסיס מגנטי רב עוצמה וכן הגדרות אוטומטיות של כיול מכשירי מדידה, ליצירת שיפוע וזוויות נכונות במסורים מונעים, והוא מספק רמת דיוק גבוהה ביותר.

מפלסי לייזר

מפלס לייזר הוא מכשיר מדידה המורכב ממקרן קרן לייזר מסתובב הניתן לחיבור לחצובה. מכשיר מדידה זה מפולס בהתאם לדיוק הכלי, והוא מקרין אלומה אדומה או ירוקה קבועה במישור סביב הצירים האופקיים ו/או האנכיים. סוגים מסוימים של מכשירי מדידה אלו מסוגלים למדוד את המרחק בין היחידה לקצה קרן הלייזר, ולספק פתרון מהיר ומדויק למדידת מרחק באתר העבודה. בתעשיות הבנייה והמדידות, מפלס לייזר מנוצל באופן נרחב עבור יישומי פילוס ויישור.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו אלינו ברשתות החברתיות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *